ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΦΩΣΤΗΡΑΣ -ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

10808161_10202858487135066_2059569965_n-600x338
18 Δεκεμβρίου 2016

Με αφορμή τον αγώνα μεταξύ της ομάδας μας και του Φωστήρα στο «Στ.Γιαλαμπίδης» στον Ταύρο σήμερα δημοσιεύουμε την προϊστορία των μεγαλύτερων ομάδων του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Ο «Φονέας των Γιγάντων» απέναντι στη «Μεγάλη Κυρία της Πελοποννήσου» Ανεξάρτητα απ’ τις βαθμολογικές θέσεις των δυο ομάδων, το μεταξύ τους ματς είναι το σπουδαιότερο ντέρμπυ του 3ου Ομίλου. Οι λόγοι προφανείς.

Η Παναχαϊκή Γ.Ε. έχει 26 συμμετοχές στην Α Εθνική όντας 4 φορές στην κορυφαία 8άδα –κ΄ μάλιστα συνεχόμενες(1971-1972: 6η, 1972-1973: 4η, 1973-1974: 6η, 1974-1975: 7η). Στο Κύπελλο Ελλάδας μετράει 12 διακρίσεις: 2 ως Ημιφιναλίστ (1978-1979, 1996-1997) και 10 ως Προημιφιναλίστ.

Όσον αφορά τον Φωστήρα Ταύρου, έχει 7 συμμετοχές στην Α Εθνική. Δεν έχει μπει ποτέ στην κορυφαία 8άδα, παραλίγο να το πετύχαινε την περίοδο 1961-1962: 9ος. Στο Κύπελλο Ελλάδας μετράει 7 διακρίσεις: 1 ως Ημιφιναλίστ (1976-1977) και 6 ως Προημιφιναλίστ.

Προφανώς η Παναχαϊκή έχει σαφώς μεγαλύτερες επιδόσεις, ειδικά στην Α Εθνική, ωστό-σο και ο Φωστήρας Ταύρου έχει επίσης δοξαστεί ποδοσφαιρικά. Η προϊστορία στα μεταξύ τους ματς είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Παρατίθεται ο Πίνακας I:

Πίνακας I: Προϊστορία αγώνων Φωστήρα Ταύρου (ΦΣΤ)-Παναχαϊκής Γ.Ε. (ΠΝΧ)

Γενικό Σχόλιο (για παραπάνω):

Παναχαϊκή κ΄ Φωστήρας έχουν αναμετρηθεί μεταξύ τους 28 φορές (ακριβώς μοιρασμένες ως προς τις έδρες τους). Όλες σε επίπεδο Πρωταθλημάτων εκτός από 2 παιχνίδια Κυπέλλου Ελλάδας. Μόνο μια περίοδο έπαιξαν 3 φορές (2014-2015) με την Παναχαϊκή να είναι από-λυτα κυρίαρχη, αφού κ΄ τις 3 νίκησε την ομάδα του Ταύρου. Στον Πίνακα II αναγράφονται οι Νίκες-Ισοπαλίες-Ήττες, καθώς και τα τέρματα Φωστήρα-Παναχαϊκής ανά διοργάνωση.

6 Παρατηρήσεις:

• Το σκορ 3-1 έχει συμβεί τρεις φορές και μάλιστα όλες στην Πάτρα υπέρ της Παναχαϊκής.
  • Στις 2 κορυφαίες διοργανώσεις (Α Εθνική & Κύπελλο Ελλάδας) η Παναχαϊκή Γ.Ε. είναι κυρίαρχη του Φωστήρα Ταύρου, αφού η ομάδα των Πατρών είναι αήττητη. Ακόμα και στη Β Εθνική η Παναχαϊκή έχει το πάνω χέρι (σύνολο 8-3-5), ειδικά στον Ταύρο (5 νίκες σε 8 αγώνες). Από την άλλη, ο Φωστήρας δυσκολεύει την Παναχαϊκή στην έδρα της (απόλυτη μοιρασιά: 3-2-3).
  • Σε καθεμιά από 3 ποδοσφαιρικές διοργανώσεις η Παναχαϊκή συνολικά έχει βάλει από 5 γκολ. Εξαίρεση αποτελεί η Β Εθνική, η οποία έχει και την απόλυτη πλειοψηφία στα ματς (16/28, 57%).
  • Η μεγαλύτερη νίκη στα μεταξύ τους ματς συνέβη την περίοδο 1967-1968, θρίαμβος της Πατρινιάς ομάδας, συγκεκριμένα: Φωστήρας Ταύρου-Παναχαϊκή 0-4.
  • Η Παναχαϊκή έχει νικήσει σε περισσότερα από τα μισά παιχνίδια τον Φωστήρα Ταύρου (15 νίκες Παναχαϊκής, 7 ισοπαλίες, 6 νίκες Φωστήρα Ταύρου).
  • Τα πιο πολλά τέρματα(7) στο παιχνίδι (1964-1965): Φωστήρας Ταύρου-Παναχαϊκή 5-2. Μάλιστα μόνο σε εκείνο το ματς μια ομάδα (Φωστήρας) πέτυχε τόσα πολλά γκολ(5). Ανα-γράφονται παρακάτω τα 3 παραγωγικότερα ματς…

1964-1965: Φωστήρας Ταύρου-Παναχαϊκή  5-2 (7 τέρματα)

1967-1968: Παναχαϊκή-Φωστήρας Ταύρου  3-3 (6 τέρματα)

1968-1969: Φωστήρας Ταύρου-Παναχαϊκή  2-3 (5 τέρματα)